ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA TRUTNOV
knihovna ZUŠ   hudební obor   taneční obor                                          liter.-dramat. obor  výtvarný obor  pro učitele

DANCE FESTIVAL TRUTNOV 2017

Dance festival 2017


CO JE DANCE FESTIVAL A PRO KOHO JE URČEN:
Týden plný tvůrčí spolupráce mezi amatérskými tanečníky a profesionály ze světa tance a hudební scény. V průběhu šesti dnů vzniká performance na vybrané téma – letos je to „LABYRINT ŽIVOTA“, pod vedením vybraných lektorů z tuzemska i zahraničí vznikne představení, které je v závěru festivalu prezentováno na jevišti trutnovského divadla UFFO.

JAK SE PŘIHLÁSIT:
  • přihlášky na festival posílejte od 9. května 2017, uzávěrka přihlášek 23. června 2017
  • podmínkou pro přihlášení jsou předchozí taneční zkušenosti (ZUŠ, taneční skupina, workshopy) a minimální věk 13 let
  • zvolte blok A nebo blok B (nelze kombinovat jednu techniku z bloku A a druhou z bloku B)
  • vyberte si jeden ze tří volitelných workshopů
  • vyplňte přihlášku a odešlete na adresu dance.festival@seznam.cz
  • uhraďte účastnický poplatek
Kapacita festivalu je omezená na 36 účastníků – o účasti rozhoduje datum uhrazení účastnického poplatku.

ÚČASTNICKÝ POPLATEK:
3 000 Kč

ČÍSLO ÚČTU:
180574641/0300
variabilní symbol - datum narození (ddmmrr), do zprávy pro příjemce uveďte svoje jméno

Poplatek zahrnuje dva workshopy v bloku A nebo B, jeden volitelný workshop, doprovodný hudebně - taneční workshop a ubytování ve vlastním spacáku v prostorách ZUŠ Trutnov, kde je k dispozici kuchyňka se základním vybavením, sprchy a sociální zařízení.

Festival není koncipován jako tábor, předpokládá se samostatnost přihlášených. Nezletilí účastníci jsou pod pedagogickým dohledem a dodržují domluvený režim.

PŘIHLÁŠKA DANCE FESTIVAL 2017

Podrobné informace včetně harmonogramu a organizačních pokynů obdrží účastníci e-mailem na konci června po uzavření přihlášek.

Pročtěte si pozorně ubytovací pravidla a storno podmínky.

STORNO PODMÍNKY

WORKSHOPY

BLOK A

Lola Karpenka
CONTEMPORARY FLAMENCO

Lola Karpenka

Lola Karpenka: umělkyně, tanečnice, choreografka a experimentátorka. Lola se věnuje převážně umění a pohybu. Během svých tvůrčích pobytů v Japonsku, Řecku, Španělsku, Vietnamu, Indii a Německu, spolupracovala na řadě zajímavých projektů s umělci ze všech koutů světa. Rok 2016 strávila v Indické Himalájské oblasti Himachal Pradesh, kde studovala tibetský buddhismus, yogu, kalari a ayuverdickou masáž. V průběhu roku 2017 cestovala kolem světa. Miluje pohyb, dotyk, mosty, les, hudbu a kokosovou zmrzlinu.

Její workshop CONTEMPORARY FALMENCO se bude specializovat na propojení contemporary dance a flamenca. Jako lektorka klade důraz na praktické předávání zkušeností a na správné provádění pohybu – z estetického i zdravotního hlediska, dále na individualitu projevu a kreativní zapojení samotných tanečníků.

Kateřina Blažková
DYNAMIC FLOW

Kateřina Blažková

V letech 2006 - 2011 studovala současný tanec, tvorbu, improvizaci a pedagogiku na taneční konzervatoři Duncan centre v Praze. Během svého studia absolvovala stáž v taneční skupině Déjá Donné, kde se podílela na vzniku projektu Rediscovering Concept prezentovaném v Německu, Čechách a Itálii. Své taneční vzdělání nadále prohlubuje nejen navštěvováním tanečních workshopů, ale i aktivním praktikováním Pilates, Feldenkrais metody a jógy. Je jedním ze zakládajících členů taneční skupiny EKS (2012), která propojuje současné umění s různými uměleckými styly a vedle svých tvůrčích projektů pořádá taneční workshopy pro žáky ZUŠ i veřejnost. Kateřina se jako interpret podílela na vzniku choreografie The Well, prezentované v rámci festivalu Nové Evropy/Ceny Jarmily Jeřábkové 2015. Momentálně s EKS připravuje choreografii SHE, která bude uvedena v září 2016 na turné vítězů festivalu Nové Evropy. Dále jste ji mohli vidět v choreografii Breath Control (2014) Markéty Kuttnerové v divadle Roxy v Baslu a M!nd Yourself (2014), site specific strukturované improvizaci Pavly Vařákové a Maiken Marlen Sundby v galerii Art Represent v Londýně. Kateřina se mimo tvorby věnuje také taneční pedagogice. V současné době vyučuje na ZUŠ Přelouč a ZUŠ Choceň, kde pro své žáky pořádá spousty tanečních seminářů ve spolupráci s umělci ze zahraničí i Čech.

Na letošním festivalu je lektorkou DYNAMIC FLOW, ve které si budou moci účastníci vyzkoušet kombinaci principů současných technik. Její lekce jsou charakteristické dynamikou, překonáváním vlastních limitů a objevováním nových možností pohybu.

BLOK B

Carli Jefferson
STEP FLOW & lunatraktors

Carli Jefferson

Carli Pochází z Velké Británie a je lektorkou, která se již šestým rokem podílí na dramaturgii a vzniku performance DANCE FESTIVALU. Od roku 1981 začala studovat různé taneční styly jako Step, Balet,Modern dance, Jazz, Contemporary, Choreografii, Flamenco a Tango. V roce 2000 úspěšně odmaturovala na Brighton University a v roce 2001 získala angažmá pro evropské turné STOMP, kde s nimi vystupovala až do roku 2004. Po té se přestěhovala do Prahy kde spolupracovala s Project Wings, Dance2xs, Beatburger band, Dante Sevin, Gus Bembery, Cartonnage, JAD Company, Ondřej Havelka a jeho melody makers, Jiří Korn, Lucie Bílá...nejrůznější stage, eventy či zpěváci a umělci. Její styl je bez hranic. Je choreografkou, multifunkční tanečnicí, percussionistkou, klaunem, textařkou, moderátorkou.

Tento rok se v jejích lekcích STEP FLOW budete hlouběji věnovat plynutí času, propojení s dechem, hlasem, polyrytmičností ve spojení s pohybem. Budete vedeni k prozkoumání vlastní muzikality a jazyku vašeho těla – to je vaším nejlepším nástrojem, který máte k tomu, abyste nejen objevili vlastní jedinečnost a mohli ji vyjádřit prostřednictvím pohybu, ale zároveň probudili senzitivitu a muzikálnost, propojení s ostatními.
Tento workshop bude probíhat ve spolupráci s vokalistou Clair Le Couteurem, který bude dílnu doprovázet hudebně. Carli a Clair tvoří hudební „broken folk“ duo LUNATRAKTORS.

Pavla Vařáková
CONTEMPORARY MEETS YOGA

Pavla Vařáková

Získala své taneční vzdělání na konzervatoři Duncan centre v Praze, kde v letech 2006 - 2011 studovala současný tanec, tvorbu, improvizaci a pedagogiku. Po úspěšném absolutoriu se přestěhovala do Londýna, kde pokračovala ve studiu na London Contemporary Dance School a kde do roku 2015 působila jako umělec na volné noze. Své taneční vzdělání obohacuje praktikováním jógy, navštěvováním různých tanečních workshopů a improvizačních jamů. Během svého pobytu v Londýně spolupracovala s Marou Vivas, Peishan Chiew, Vanessou Downie, za studia nastudovala repertoár Sidi Larbi Cherkaoui a byla součástí projektu Tanec v obrazech v Českém Olympijském domě na OH v Londýně 2012 pod vedením Petry Hauerové. Je jedním ze zakladatelů EKS dance company, která propojuje současné umění s různými uměleckými styly a vedle svých projektů pořádá taneční workshopy pro žáky ZUŠ i veřejnost. Pavla se také věnuje vlastní tvorbě, spolupracuje s mezinárodními umělci a hudebníky. V londýnské galerii Art Represent vedla společně s Maiken Marlen Sundby strukturovanou improvizaci Mind Yourself. Tanečně-hudební kolaborace L/Edge získala cenu Jarmily Jeřábkové na festivalu Nové Evropy 2015. Momentálně působí jako učitelka tance na ZUŠ Bedřicha Smetany v Litomyšli.

Její lekce CONTEMPORARY MEETS YOGA si účastníci vyzkouší propojení současných tanečních technik obohacené o prvky z jógy.

VOLITELNÉ WORKSHOPY

Stéphanie N´Duhirahe
DANCE IN THE AIR

Stéphanie N´Duhirahe

Stéphanie N'Duhirahe je umělkyně a akrobatka pocházející ze Švýcarska. Zaměřuje se na vzdušnou akrobacii na šálách a především na vertikálním laně. Vystudovala cirkusovou školu v Québecu, jejím oborem byla vzdušná akrobacie se specializací na vertikální lano. Techniky vzdušné akrobacie učila děti i dospělé ve Švýcarsku (l'Ecole Rudolf Steiner, Geneva; L'Elastique citrique, Circus school of Nyon), Kanadě (l'Ecole de Cirque de Québec) a v současnosti kromě Cirqueonu učí v Praze i v Kulturním centru Mlejn. V roce 2009 společně s Morgane Widmer založily soubor Des Pieds Perchés. Jejich představení ( Foutaise, the weight of emptiness, Vejce vejci, Mute) byla uvedena v Itálii, v Kanadě, ve Francii a v České republice (na festivalu Cirk-UFF v Trutnově, Letní Letné, v KD Mlejn, v Alfredu ve dvoře v Praze, v Diodu v Jihlavě, atd..)
Již několik let účinkuje na mezinárodní scéně jako členka různých uměleckých skupin (např. Le Cirque du Soleil a Cirk Laputyka) na různých místech, jako například v Roundhouse (Londýn), v Národní opeře v Praze, na festivalu Pisteurs d’étoile (France), na Mezinárodním festivalu cirkusu v Riu de Janeiru (Brazílie).
V současné době spolupracuje s anglickou skupinou Collectif and then a s českou skupinou Cirkus Mlejn.

Její volitelný workshop DANCE IN THE AIR bude celý týden probíhat na scéně UFFA. Vyzkoušíte si v něm základní dovednosti závěsné akrobacie a toho, jak se dá ve vzduchu tančit, vyšplhat se do výšky a pohodlně v ní existovat v různých pozicích, osvojíte si základní akrobatické dovednosti. Prioritně je tento workshop určen zkušeným tanečníkům od věku 17 let a počet účastníků na tomto workshopu je velmi omezen.

Kateřina Blažková a Pavla Vařáková
PARTNERING

Kateřina Blažková a Pavla Vařáková

Volitelná lekce PARTNERINGU bude zaměřena především na práci ve dvojici – s partnerem, dále na zkoumání vlastního těla, jeho možnostech nejen v pohybu, ale především jeho možnostech při spolupráci s tělem partnera. Pavla a Kateřina jsou úžasnými průvodci na této cestě k podpoře druhého, odevzdání se a vzájemné důvěře nejen v pohybu, ale v průběhu celého procesu tvoření.

Lola Karpenka a Carli Jefferson
PLAY TIME

PLAY TIME

Tato lekce bude propojením mnoha tanečních technik a především dvou velkých osobností z různých oblastí tance, které se vzájemně doplňují. Využívat budete jak prvky vizuální – divadelní, tak filozofii japonského butó a mnoho dalšího. Cílem je najít hravou formou autentické pohyby a způsob, jak vyjádříte téma letošního festivalu. Podporovat vás budou opět hudebníci, kteří jsou nedílnou součástí celého festivalu.

DOPROVODNÝ WORKSHOP

HUDBA A TANEC V TVORBĚ

Tento workshop je nedílnou součástí festivalu a budou se na něm potkávat všichni účastníci i lektoři.

Hudební doprovod v letošním roce zajistí uskupení:

DS3F flamenco fusión

DS3F flamenco fusión

DAVID SMRŽ – kytara.
Základy hry na kytaru získal u paní profesorky Marcely Kochové v Praze a dále se intenzivně věnoval flamencu, které ho učili Fernando Moreno v Jerez de la Frontera a Carlos Zarate, Arturo Ruiz, Rafael Gómez a Jorge "El Pisao" v Granadě. Studoval také tanec, pedagogiku a španělštinu. Dlouhodobě působí jako korepetitor na pražských tanečních konzervatořích a spolupracuje s hudebníky a tanečníky z nejrůznějších hudebních odvětví. Vytvořil také několik hudebních aranžmá pro divadlo, scénický tanec a rozhlas, ve kterých sám účinkoval, a vedl vlastní hudební skupiny Eshavira a Malý orchestr pro tango.

JURAJ “PAPAGARAITO” GARAJ - perkuse, zpěv, palmas
Juraj „Papagaraito“ Garaj se k flamencu dostal již v rodné Nitře prostřednictvím kytary, nicméně po příchodu do Prahy v roce 2004 ho uchvátila flamencová rytmika. Od té doby hraje na cajón a další perkuse (tinaja, djembe) po boku kytaristy Davida Smrže, se kterým působil v rámci formace Eshavira a v současnosti je součástí jeho seskupení DS3F. Juraj participuje také na projektu Španělský večer s Carmen, který v průběhu své několikaleté historie s úspěchem zavítal do mnoha českých měst. Zkušenosti s doprovodem flamencového tance načerpal zejména spoluprací s Lolitou Karpenkou, se kterou spolu s formací La Magia del Flamenco vytvořil několik celovečerních programů pod vedením kytaristy Miroslava Žáry. Obrovskou inspirací pro jeho hru byl roční pobyt v Córdobě, kde se zdokonaloval v technice pod vedením Manuela Luque Peréze.

ANNA “PUNCHOJA” ŠTĚPÁNOVÁ - housle, zpěv, palmas
Anna “Punchoja“ Štěpánová se snaží vzdorovat dělení houslistů na sólisty - klasiky a hráče v orchestrech. Chápe housle jako nástroj mnoha možností, použitelný v široké škále žánrů. Studovala na Konzervatoři Jaroslava Ježka u Davida Danela, Lukáše Kuty, Mária Illéše a dalších. Do světa flamenca poprvé vstoupila v roce 2011, kdy začala působit v rámci uskupení Magia del Flamenco pod vedením Miroslava Žáry. V roce 2014 se přidala k Davidovi s Jurajem a vzniklo flamencové trio. Anna v kapele ztělesňuje “fusión”: už proto, že housle nejsou ve flamencu vyloženě typickým nástrojem. DS3F jí poskytuje velký prostor pro improvizaci; Anna vždy bez váhání následuje Davidovy avantgardní nápady a rozvádí je do netušených rozměrů.

LUNATRAKTORS

LUNATRAKTORS

Carli Jefferson a Clair le Couteur jsou součástí hudebního uskupení, které propojuje rytmus těla, harmonický zpěv, step a práci s looperem, aby mohla vzniknout hudba, která je na pomezí tradiční balady, folku, s vlivem současné muziky a divadla. To vše posluchače vede nazpět k vlastnímu nitru, aby objevili polyrytmické krajiny, které pozvedají naši duši.