DANCE FESTIVAL TRUTNOV multižánrový projekt zaměřený na další rozvoj a vzdělávání v oblasti umění. Projekt je určen pro širokou veřejnost, amatérské či mírně a středně pokročilé zájemce o umění od věku 13 let (horní věková hranice není neomezena)! Tento projekt je realizován v prostorách ZUŠ Trutnov a Společenského centra UFFO, které ve spolupráci se Studiem, z.s. tento festival úspěšně realizuje již 13 let.
Letošní XIII. ročník přivede do Trutnova profesionály hned z několika uměleckých odvětví, aby se s námi podělili o své know – how. Dle vašich preferencí lze jednorázově ochutnat z nabízených žánrů při podvečerních OPEN LEKCÍCH PRO VEŘEJNOST nebo se aktivně zapojit do celého tvůrčího procesu jako interní ÚČASTNÍK FESTIVALU.
Můžete se těšit na tradiční umělecké disciplíny jako je TANEC A AKROBACIE (Linda Rančáková, Eliška Soukupová, Veronika Smolková, Kátika Talavašková) a VÝTVARNÝ ATELIÉR (Jiří Grus a Jan Erben).
Letošní ročník obohacujeme nejen o workshop ZPĚVU A HUDEBNÍ TVORBY s Kateřinou Beran a Václavem Chalupským, ale též pro všechny zájemce z veřejnosti, kteří by se rádi zapojili do přípravy a prezentace představení, ale mohou navštěvovat pouze odpolední lekce, je tu CONTEMPORARY S LINDOU. Tato lekce bude probíhat každý den festivalu vždy ve stejném čase (16:30 – 18:00 hodin) a vznikne při ní choreografie, která bude součástí představení. Zájemci o tuto lekci pište do předmětu přihlašovacího e-mailu CONTEMPORARY S LINDOU.
Téma, které bude prostupovat letošní festival i závěrečnou performance prezentovanou na scéně trutnovského Společenského Centra UFFO v pátek 25. srpna 2023 od 16:30 hodin, je OKAMŽIKY.
Srdečně vás zveme na letošní ročník k nám do Trutnova!
JEDNORÁZOVÉ LEKCE PRO VEŘEJNOST probíhají v průběhu festivalového týdne v podvečer dle aktuálního HARMONOGRAMU (ten bude zveřejněn v druhé polovině června 2023).
Lekce jsou určené pro zájemce z řad veřejnosti bez omezení věku a předchozích uměleckých zkušeností. Tyto lekce na sebe nenavazují, zájemci si mohou jednorázově vyzkoušet zvolenou disciplínu/techniku dle stanoveného harmonogramu.
Na lekce je nutné přihlásit se předem, kapacita každé lekce je omezena! Cena tanečních lekcí 150 Kč, výtvarné lekce 300 Kč.
JAK SE PŘIHLÁSIT
e-mailem na dance.festival@seznam.cz
Do předmětu e-mailu uveďte vybranou lekci (datum), do zprávy pro příjemce jméno a příjmení, telefon pro případ, že by došlo k organizačním změnám.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním těchto svých osobních údajů pro účely festivalu v souladu s GDPR.
TATO ČÁST FESTIVALU je určena pro všechny zájemce o scénický tanec, waacking a akrobacii. Tvůrčí proces bude obohacen o dílnu divadelního projevu a práci s hlasem na jevišti. Přihlášení účastníci se intenzivně ponoří do přípravy představení pod vedením profesionálních lektorů v průměru šest hodin denně během celého festivalu. Festivalová performance na téma OKAMŽIKY bude prezentována na jevišti divadla UFFO v pátek 25. srpna 2023.
Účast na všech lekcích je po přihlášení závazná! Během těchto 8 dnů vzniká závěrečná performance a jednotlivé dny/lekce na sebe navazují.
Nezapomeňte se seznámit s podmínkami účasti v této sekci, odesláním e-mailu potvrzujete souhlas, že splňujete požadavky ze strany organizátora pro vaši účast na festivalu.
Veronika Smolková je artistka, herečka a tanečnice. Vystudovala Katedru nonverbálního divadla na pražské HAMU. Během studia se seznámila s různými směry nonverbálního a fyzického divadla, přes pantomimu, klaunérii až po nový cirkus, kterému se rozhodla naplno věnovat. V rámci stáže Erasmus jela na rok studovat cirkus do Finska na Turku AcademyofAppliedSciences (obor circus in performingarts). Tam získala nejen technický základ pro různé cirkusové disciplíny, ale také pedagogickou praxi. Veronika již několik let pracuje jako lektorka závěsné a párové akrobacie v Cirqueonu, centru pro nový cirkus v Praze, a v KD Mlejn. Pro její tvorbu je typické propojování artistiky (především závěsné a párové akrobacie) s fyzickým divadlem do silných divadelních metafor. Veronika je zakládající členkou novocirkusového uskupení CollectiveMomentum (představení Pokoj, BorealNormosis). Dále působí v ryze ženském novocirkusovém uskupení Cirkus TeTy (Husí krky, Narušení, Voyerky), spolupracuje se skupinou FyzioArt (Hnízdo na nitkách, Poutníci po hvězdách), hraje v muzikálu Tarzan v Divadle Hybernia a v neposlední řadě rozvíjí projekt Forest Art společně s italskou harfenistkou Isabel Goller.
Veronika vás v průběhu festivalu provede lekcemi PÁROVÉ AKROBACIE, ve které se zaměří na techniku a základní i pokročilejší principy akrobacie, ale také na floor work a akrobatické prvky jako je stojka, hvězda, přemet, kotoul, převal atd. a posuneme do taneční roviny. V páru a ve skupině budeme pracovat na principech protiváhy a využívání partnera stejné váhy a výšky. Vybraní zájemci si rovněž vyzkouší ZÁVĚSNOU AKROBACII na šálách, hrazdě a s dalšími vybranými pomůckami.
Eliška Soukupová je tanečnice, moderátorka a vystudovaná herečka. Jako interpretka má za sebou zkušenosti v divadle (Na Zábradlí, Hybernia, ND Brno, Moravskoslezské div.Olomouc,...), je spoluautorkou divadelního představení Neobitchejné/í (Venuše ve Švehlovce), je jednou za tří zakladatelek dívčího punkového divadelního souboru MASO KRŮTÍ, choreografkou (soutěžní formace, módní přehlídky, divadlo v Českých Budějovicích,...), moderátorkou (rádio, živé akce, vernisáže, výstavy, přednášky), tanečnicí (vzdělává se, učí a zúčastňuje se tanečních lekcí i soutěží u nás i po světě). Její hybnou silou je kreativita a vášeň.
Na festivalu povede lekce streetového stylu WAACKING s přesahem do dalších jevištních odvětví. Jako lektorka vybízí každého tanečníka, aby si našel svou vlastní autenticitu a osobitý projev skrze pohyb a svůj projev sebevědomě uplatnil jak na jevišti, tak i ve svém osobním životě. Spolu s Kateřinou Beran povede pohybově-hereckou dílnu JEVIŠTNÍ TVORBA, kde se potkají účastníci jak tanečního, tak pěveckého zaměření, a kromě pohybového projevu budou tvořivě využívat i práci s hlasem.
Linda působí v ČR i mimo ni jako tanečnice, lektorka a choreografka. Získala několik stipendií na zahraničních stážích. Spolupracovala s mnoha zajímavými osobnostmi (Keira Knightley, Jason Clarke etc.), choreografy (Michael Rooney, Michael Nunn, William Trevitt, Mia Michaels, Kristian Cellini etc.) a režiséry (Ridley Scott, Tarsem Singh, Wim Wenders, MI-ZO etc.). Vytvořila nespočet choreografií pro TV, alternativní projekty, divadla (Project S.O.U.L., Gaze Out, autorský projekt Comm.UNI.ty a f.EMMA ve spolupráci s Vendulou Poznarovou a z nedávné doby např. muzikál "Krysař", „1000 tváří Adiny Mandlové“ v MDMB, WERICH), reklamní spoty, videoklipy a filmy. V současné době připravuje další autorské představení "hos'T'el", dále "Sen noci svatojánské" na Shakespearovské slavnosti v Ostravě, "MARTA" a představení "Krajina 0" s režisérkou Adélou Stodolovou. Dlouhodobě spolupracuje s Losers new cirque company a dalšími umělci.
Linda pracuje při svých lekcích na mnoha rovinách osobnosti tanečníka. Kromě práce se zemí se věnuje vnímání sebe sama v prostoru ale i interakci s ostatními. Součástí procesu je také změna dynamiky a navozování pocitů, využívá imaginaci účastníků, muzikalitu, emocionální rovinu každého interpreta. Klade důraz na pochopení a porozumění pohybu v kontextu s obsahem vybrané skladby. Osobitý projev každého jednotlivce a schopnost empatie jsou na lekcích velmi ceněny. Letos nově kromě základní lekce pro účastníky otevíráme speciální tréninky pro veřejnost CONTEMPORARY S LINDOU (každý den v čase 16:00 – 17:30 hodin). Lekce na sebe budou navazovat a zúčastnit se může kdokoliv, kdo časově nebo fyzicky nezvládne celý taneční trénink (7h denně), ale rád by se posunul ve svém tanečním a interpretačním projevu, a stal se též součástí představení na jevišti UFFA.
Kátika je jednou z hlavních zakladatelek a organizátorek Dance festivalu Trutnov. Vystudovala taneční pedagogiku na konzervatoři TCP, Mediální a komunikační studia obor Jazyková a literární kultura na Pedagogické fakultě a stále se aktivně vzdělává nejen v oblasti tance formou tuzemských i zahraničních workshopů a stáží. Od roku 2001 se aktivně věnovala jako umělecký pedagog pořádání projektů, workshopů s českými i zahraničními lektory i vlastní autorské tvorbě. Kromě pravidelné výuky na ZUŠ, mezioborové spolupráce, se podílela na založení několika tanečních souborů (Troa, Truedance, SIX, YOU CAN DANCE, MovingPoint), s nimiž se jako choreografka i interpretka pravidelně účastnila celostátních přehlídek scénického tance. Na jaře 2019 debutovala jako režisérka s jevištní performance PURE při mezinárodním festivale CirkUff. Nyní pracuje na vlastních uměleckých a vzdělávacích projektech jako inspirátor a průvodce pro Vědomé prožívání sebe a svého těla. Tanec je pro ni nástrojem, díky kterému můžeme objevit skrytá zákoutí vlastní osobnosti, a otevřít tak dveře do světů, kde nalezneme to Opravdové v sobě.
ikaDANCE je způsob, jakým se skrze již získané taneční zkušenosti přiblíží každý účastník svému osobitému tanečnímu projevu. Stěžejní technikou je contemporary a jazz dance. Lekce budou otvírat osobní pole kreativity a zároveň spontánní spolupráci ve dvojicích i skupině. Interpret projde skrze tvůrčí proces, ve kterém si zvědomí důležitost svého jedinečného projevu a zároveň přesah, který vzniká díky spolupráci se všemi ostatními.
REŽIE, DRAMATURGIE FESTIVALU ve spolupráci se všemi lektory vzniká pod vedením Kátiky finální představení OKAMŽIKY.
ÚČASTNICKÝ POPLATEK TANEC A AKROBACIE PRO ROK 2023: 4 000 Kč
Výtvarný ateliér je otevřený pro zájemce o nabízené techniky JAK NAKRESLIT KOMIKS a PROSTOROVÁ TVORBA. Výtvarné workshopy probíhají ve dvou blocích – dopoledním (9- 12 hodin) a odpoledním (14 – 17 hodin) s pauzou na oběd. Výsledek lekcí bude doplňovat a spolutvořit scény závěrečné performance a část prací výtvarných lekcí bude prezentována formou výstavy. Účastníci výtvarných workshopů mohou být zájemci z řad veřejnosti nebo žáci ZUŠ. Přihlášený účastník se aktivně zapojuje do obou vybraných technik ateliéru.
Jiří Grus je trutnovský rodák známý především jako ilustrátor, komiksový kreslíř a malíř. Absolvent klasické malby na pražské AVU (prof. Z. Beran). Držitel několika komiksových cen Muriel za kresbu (Voleman, Ve stínu šumavských hvozdů, Drak nikdy nespí). Komiksové album Drak nikdy nespí vyšlo v r.2020 u francouzského vydavatelství Casterman. Dvorní ilustrátor nakl. Karolinum. V rámci edice Modern Czech Classics vytvořil ilustrace k dílům B. Hrabala, L. Fukse, V. Vančury, J. Haška, J. R. Picka a dalších. Ilustrační práce pro Stínadelskou trilogii J. Foglara získala v r. 2022 cenu nakladatelství Albatros v kategorii pro děti a mládež. Žije a pracuje v Trutnově.
Na festivale Jiří letos povede lekce JAK NAKRESLIT KOMIKS zaměřený na jednotlivé kroky, postupy a techniky vedoucí k vytvoření komiksové stránky. Seznámíme se s tím, jak vypadá profesionální scénář, co je storyboard, jakým způsobem vytvořit charakter postavy nebo stylizovat tvar v závislosti na poetice či žánru příběhu. Pomocí praktických ukázek a úkolů se naučíme chápat dramaturgickou výstavbu stránky či práci
s bublinami, textem a dalšími typickými výrazovými prostředky. Epické super hrdinské bitvy i niterné osobní příběhy. Komiks jako nezávislé umělecké médium, kde je možné s minimem prostředků odvyprávět jakýkoliv příběh.
Jan Erben je absolventem Gymnázium Trutnov (2004 - 2008). Následně vystudoval učitelství pro střední školy v aprobační kombinaci Výtvarná tvorba / Biologie na Pedagogické fakultě v Hradci Králové. V roce 2011 ukončil bakalářské studium v oboru malba pod vedením akad. mal. Jany Bitnerové v technice street art, kterému se věnuje do současnosti. Diplomovou práci v oboru prostorová tvorba / nová média úspěšně obhájil pod vedením MgA. Pavly Scerankové Ph.D. v roce 2013. V praktické části diplomové práce se věnoval dokumentární filmové tvorbě. Od téhož roku až do současnosti působí jako pedagog estetické výchovy na trutnovském gymnáziu, kde od roku 2016 je i kurátorem výstavního prostoru Galerie Dračí ulička. Pro studenty gymnázia i z výměnných zahraničních škol pravidelně organizuje výtvarné projekty a workshopy. V Základní umělecké škole Trutnov vyučuje od roku 2016 výtvarnou tvorbu.
Lekce PROSTOROVÉ TVORBY jsou zaměřeny na prostorovou tvorbu, práci s tradičním i netradičním sochařským materiálem a na možnosti, jak objekty oživit pomocí animace. Výstupy z kurzu budou součástí krátkodobé výstavy, scény a videoprojekce závěrečného tanečního vystoupení.
ÚČASTNICKÝ POPLATEK VÝTVARNÝ ATELIÉR: 5500 Kč
(zahrnuje lekce u obou lektorů a výtvarný materiál na celý týden, nezahrnuje jídlo a ubytování)
V letošním ročníku nově otevíráme možnost specializaci na ZPĚV, práci s hlasem a jevištní projev. Tato dílna bude podpořena aktivní interakci s hudebním skladatelem Václavem Chalupským a tvůrčí spoluprací s přihlášenými účastníky. Hodinová dotace je v průměru 5,5 hodin denně. Součástí lekcí bude spolupráce s tanečníky, aby mohlo vzniknout v závěru festivalu společné představení na zvolené téma OKAMŽIKY.
Kateřina je umělkyně s velkým přesahem do mnoha žánrů. Krom toho, že je profesionální zpěvačka a herečka, přináší jako člověk na festival velkou dávku své spontánnosti a srdečnosti. Je to inspirativní a vřelá žena, která s vámi posdílí spousty zkušeností z vlastní tvorby a její prezentace. Své pěvecké vzdělání načerpala v Bambini Di Praga (od 6 - 9 let), dále v Dětské opeře Praha (od 9 -12 let), Kühnově dětském sboru (12-14 let) a poté studiem na Pražské konzervatoři v oboru hudebně dramatickém (15 - 19 let), díle v Soukromém studium klasického zpěvu u Jarmily Žilkové, v současné době je také externí zpěvačkou v Národním divadle v Praze. Kateřina skládá svou autorskou hudbu a její velký kredit spočívá nejen v jejím hlasovém fondu, ale zároveň dokáže účastníky připravit i na samotný jevištní výstup z pohledu scénického fungování na jevišti.
V lekcích ZPĚVU A HUDEBNÍ TVORBY budeme pracovat nejen na hlasovém projevu, prohloubení techniky klasického zpěvu, ale také rezonanci, správném dýchání, držení těla a uvolnění do přirozeného pěveckého projevu. Součástí tohoto uměleckého zaměření bude také práce na autorských skladbách. V praxi si vyzkoušíme tvůrčí proces vzniku autorské skladbu - od samotného napsání textu, zhudebnění a interpretaci. Nedílnou součástí pěvecké prezentace je také práce na jevištním projevu, která bude probíhat na společné lekci s tanečníky. Zde se budeme věnovat JEVIŠTNÍ TVORBĚ v praxi na zvolené téma OKAMŽIKY pod vedením Kateřiny a její kolegyně herečky a tanečnice Elišky Soukupové. Zpěváci budou nedílnou součástí festivalové performance. Během celého festivalového týdne zároveň probíhá spolupráce s hudebníkem Václavem Chalupským, který vytvoří hudební složku, a v technickém studiu vás společně s Kateřinou provedou procesem nahrávání. Vyzkoušíte si práci s mikrofonem – ať už individuálně nebo ve skupině, dostanete know-how o tom, jak jako zpěvák postupovat při nahrávání a prezentaci své tvorby. Každý účastník si odveze nahrávky vytvořených skladeb.
ÚČASTNICKÝ POPLATEK: 4000 Kč
(zahrnuje dopolední a odpolední lekce, podíl na přípravě představení a jeho realizaci, práci v nahrávacím studiu a možnost vytvořit nebo se podílet na autorské skladbě).
Poplatek nezahrnuje jídlo ani ubytování pro účastníky.
Blanka Matysková / ZAJIŠTĚNÍ A ORGANIZACE FESTIVALU, PROJEKTOVÝ MANAŽER
Kateřina Talavašková / REALIZACE FESTIVALU, PR, DRAMATURGIE FESTIVALU
Klára Faltová / FINANČNÍ MANAŽER
Karolína Čermáková a Andrea Vodseďálková / ORGANIZAČNÍ TÝM PŘI FESTIVALOVÉM TÝDNU
Petr Gondek / GRAFIK, VA
Je to jednoduché! Máte-li zájem absolvovat celý intenzivní tvůrčí proces festivalu od 18. do 25. srpna 2023:
1) vyberte si jednu z nabízených uměleckých disciplín
TANEC A AKROBACIE/ cena 4000 Kč případně CONTEMPORARY S LINDOU/ cena 1600 Kč
VÝTVARNÝ ATELIÉR/ cena 5500 Kč
ZPĚV A HUDEBNÍ TVORBA/ cena 4000 Kč
2) pošlete e-mail na dance.festival@seznam.cz
do předmětu e-mailu uveďte vybrané zaměření (TANEC A AKROBACIE, VÝTVARNÝ ATELIÉR, ZPĚV)
do zprávy pro příjemce JMÉNO A PŘÍJMENÍ, VĚK k 18. 8. 2023, ADRESA, TELEFON na sebe nebo zákonného zástupce a informaci, zda využijete možnost UBYTOVÁNÍ v prostorách ZUŠ (podrobnosti níže).
Zasláním e-mailu předběžně rezervujete své místo.
Odesláním SOUHLASÍTE s použitím osobních údajů (jméno, věk, telefon) pro účely festivalu v souladu s GDPR a zároveň POTVRZUJETE, že jste seznámení s podmínkami účasti (podrobnosti níže)
3) vyčkejte na potvrzení rezervace a pokyny k uhrazení účastnického poplatku ze strany organizátora (může to trvat 1-2 dny).
Závazné rezervace přijímáme do 15. 6. 2023 nebo do naplnění kapacity.
Počet míst na jednotlivé workshopy je velmi omezen, neváhejte tedy včas zarezervovat své místo.
Rezervace je platná až po uhrazení účastnického poplatku (veškeré informace obdržíte po zaslání e-mailu)!
POPLATEK ZA UBYTOVÁNÍ: 500 Kč (zahrnuje ubytování po celou dobu festivalu, možnost využít sprchy a kuchyňku v průběhu celého festivalu)
Dance Festival Trutnov 2022
Dance Festival Trutnov 2021
Dance Festival Trutnov 2020
Dance Festival Trutnov 2019
Dance Festival Trutnov 2018