ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA TRUTNOV
knihovna ZUŠ   hudební obor   taneční obor                                          liter.-dramat. obor  výtvarný obor  pro učitele

Oddělení smyčcových nástrojů

Osobnosti české i světové hudby jako zpěvačka a houslistka Iva Bittová, celosvětově proslulá houslistka Vanessa Mae nebo populární Pavel Šporcl dokazují, že hra na smyčcové nástroje může být velice atraktivní i pro nejmladší generaci.

Naše škola se může pochlubit dlouholetou tradicí výuky hry na smyčcové nástroje. Žáci se u nás učí hře na housle, violu nebo violoncello.

Žáci začínají hrát na nástroj již od přípravky, následující studium je rozděleno do dvou cyklů - první z nich tvá sedm, druhý čtyři roky.

Dle možností školy vznikají různé soubory nejrůznějšího obsazení, ve kterých mohou žáci smyčcového oddělení uplatňovat a dále rozvíjet své schopnosti a dovednosti hudební i organizační:

Smyčcový soubor mladších žáků

Pro nejmenší děti je připraven smyčcový soubor, který navštěvují žáci 2. – 5. ročníku a který v současné době vede učitelka Jana Hylská. Pro děti je nachystán bohatý repertoár – od lidových a národních písní až po pohádkové a populární melodie.

Komorní hra

smyčcové nástroje
smyčcové nástroje
Souhře s jinými nástroji se věnují žáci v hodinách individuální nástrojové výuky nebo navštěvují speciální hodiny komorní hry.

Folklórní soubor ZHOR

smyčcové nástroje
začal pracovat ve školním roce 2014-2015, tvoří jej 12 hudebníků a zpěváků (žáci dechového, smyčcového a pěveckého oddělení) a 19 tanečníků. Soubor má za sebou řadu vystoupení, v loňském roce úspěšně reprezentoval školu v krajském kole taneční soutěže ZUŠ v Jičíně, připravil první samostatné adventní vystoupení "Vánoční ladění", vystoupil v programu "Vynášení Smrtky" v Uffu a zahrál opakovaně na trutnovském náměstí. Ve školním roce 2015-2016 bylo možné FS ZHOR vidět v adventním programu "Od Martina ke Štěpánu" (zde poprvé vystoupila chlapecká taneční skupina), doprovodil také žáky TO v programu "Vynášení Smrtky" v Uffu. Základním pracovním materiálem je lidová píseň a cílem práce je pak nejen zvládnutí základů souborové hry, ale i seznámení dětí s mezioborovou spoluprací a s českými i regionálními tradicemi a zvyky - společné hledání cesty zpátky - ke kořenům.

Spolupráce s Českou filharmonií

smyčcové nástroje
Filharmonie mladých Praha, dirigent Ladislav CiglerFoto: archiv souboru

Talentovaní žáci základních uměleckých škol z celé České republiky se už podruhé setkali ve společném orchestru, kde s nimi muzicírují členové České filharmonie. Takto sestavené těleso vystoupilo 21. června v Rudolfinu. Společně oslavili Den hudby.

Naší ZUŠ reprezentovaly 2 violistky ze třídy učitelky J. Hylské – Nela Brožková a Kateřina Jánová.

smyčcové nástroje
Nejprve orchestr řídil Ladislav Cigler (Smetanovu symfonickou báseň Šárka z cyklu Má vlast) a poté šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek (pod jeho vedením orchestr provedl Symfonii č. 8 G dur Antonína Dvořáka).

Projekt, který podporuje talentované mladé hudebníky, vznikl ve spolupráci České filharmonie a Asociace základních uměleckých škol. Poprvé se děti takto sjely už minulý rok, kdy společný orchestr vystoupil v rámci Open-Air koncertu České filharmonie na Hradčanském náměstí.
smyčcové nástroje
smyčcové nástroje